Turnuva Sistemi ve bazı Yenilikler

Bu sene de heyecanla beklenilen turnuvamızın başlamasına artık sayılı günler kaldı.

Her şeyden önce sistem olarak bu sezon diğer sezonlardan biraz daha farklı olacak. Ayrıca 2016 da pilot uygulamayı kendi içimizde yaptığımız, centilmenliği ön plana çıkarmak amacıyla byTURNUVA2017 de aktif hale getirdiğimiz Takımlar FairPlay Puanı ve Tablosu yine uygulamada ve önceliğimiz olmaya devam edecek. Ayrıca buna ek olarak, bu senenin en büyük yeniliklerinden biri olan Oyuncular için de FairPlay uygulamasını devreye soktuk.

byTURNUVA-2018 de Sistem Değişikliği

Bu sene turnuvada 20 Takım, 5 Grupta mücadele edecek. Her takım grubunda 3 maç yapacak. 3. Haftanın sonunda grup maçları bitecek ve 2.TUR (İlk 16 Eşleşmesi) ile tek maç eleme usulü maçlar başlayacak. Çeyrek Final – Yarı Final ve bir aksilik olmadığı takdirde 29 NİSAN 2018 tarihinde 3.Lük ve Final maçlarıyla byTURNUVA-2018 sonlanmış olacaktır.

Bu sene, Takımlar Toplantısında bildirilen bir görüşü biz de benimsedik ve 2. Tur maçlarından sonra, Çeyrek Final ve Yarı Final maçlarını Kura usulü belirleme kararı aldık. Kura çekimleri, canlı yayınla sosyal medya kanallarımızda yayınlanacaktır.

Takımlar sahada 1 Kaleci, 6 Oyuncu toplamda 7 kişiyle mücadele edecek ve her takımın 4 oyuncu değiştirme hakkı olacak. Oyundan çıkan oyuncu tekrardan oyuna giremeyecek ve Kalecinin her hangi bir şekilde değiştirilmesi gerekiyorsa bu saha dışında olan yedek oyunculardan biriyle değiştirilmeli. Yedek oyuncu değişiklik hakkı kalmayan ve kalecisi oyuna devam edemeyecek olan takımın, kalecisi oyundan çıkar ve saha içindeki oyunculardan biri kaleye geçer.

Cezalı olan bir oyuncu asla takım listesinde, ısınma ve/veya devre arasında saha içinde olamaz. Girmesine izin veren ilgili takım uyarılır, eğer uyarıya uyulmazsa ilgili takım en az 3 puan silme cezası alır, sahaya girmekte ısrar eden oyuncunun cezası uzatılır.

Grup Maçları sonunda, 5 Grubun ilk 3 Takımı direkt 2. tura çıkarken, grupların En iyi 4. takımı da 2.Tura çıkarak turnuvaya devam edecektir. İlk 16 ‘nın eşleştirmesi yine geçen senelerde olduğu gibi ;

Takımlar en iyi 1.Takımdan başlayarak 16 ya kadar sıralamaya girecektir. Sıralamada ilk 5 sıra grup birincilerinin, 6.dan 10. sıraya kadar Grup ikincilerinin, 11.-15. arası grup 3. lerinin, 16. sırada grup 4. olarak gelen takım olacak şekilde listelenecek ve

En iyi 1. Takım – En iyi 16. takım ile eşleşecek şekilde sıralama yapılacak.

Sıralamada Dikkat edilecek hususlar nelerdir ?

Öncelikle önemli bir hususu belirtmek isteriz, özellikle 2.Turda mücadele verecek ilk 16 takımı belirlerken, bakılan her değerlendirme kriterinde üstte olsa bile, Grup 2. si bir Takım, Grubu lider tamamlamış bir takımın sıralamada asla üstünde olmayacaktır.

Tabii ki de Bu sıralamayı yaparken bazı verilere, kriterlere göre yapacağız, ki Puan Cetvelinde de aynı kriterler söz konusu olacak. İlk bakılacak parametre

  • PUAN ; Puanı fazla olan takım diğer takımlara göre her zaman avantajlıdır.
  • FAIRPLAY PUANI ; Puanların eşit olması durumunda bakılacak 2. kriter fairplay puanı olacak. Her takım turnuvaya 100 FP ile başlayacak ve görülen kartlara, alınan cezalara göre bu puan aşağı doğru düşecek. Puanı yüksek olan takım her zaman avantajlı konuma düşecek. Puan cetvelinde de yine bu kriter 2. önceliğe sahip olacak.
  • FairPlay Puanlarının da eşit olması durumunda sıralamanın yapılmasında etkili olacak hususlar sırasıyla; İKİLİ AVERAJGENEL AVERAJAtılan Gol (AG)Yenilen Gol (YG)
  • Yukarıda yazılan bütün parametreler eşitse takımların, ilk 7 de en fazla oynayan 7 oyuncusunun FairPlay puanlarının toplamı yüksek olan takım avantajlı konuma geçecektir.

Bütün bunların yanında takım oyuncularından birinin ihraç olması durumunda TAKIM FAIRPLAY PUANINDAN -20 puan düşülür.

Ertelenen ve/veya İptal olan Maçlar

Takım/Oyuncuların sportmenlik dışı davranışları hariç tutularak, Hava şartları, sahanın müsait olmaması / elverişsiz olması gibi nedenlerle iptal/tatil/ertelenen maçlar bir sonraki Cumartesi günü ve Tertip Komitesi ‘nin belirlediği saatlerde oynanacaktır.

Geçen turnuvalardan farklı olarak yine ilk defa bu sene uygulamaya koyduğumuz bir yenilikte, HER TAKIM KENDİ SAĞLIK EKİBİNİ GETİRMELİ ve BİLDİRECEĞİ SAĞLIK EKİBİ 2 KİŞİYİ GEÇMEMELİDİR. Takımlar, kendi Sağlık ekipleri ve malzemeleriyle maçlara çıkmalıdır. Bunun bir zorunluluk olduğunu özellikle belirtmek isteriz.

HER TAKIMIN, HER OYUNCUNUN;

BİR KALP KIRMAKTANSA MAÇ KAYBETMEYİ YEĞLEDİĞİ,

BU FELSEFEYİ BENİMSEDİĞİ BİR TURNUVA OLMASI DİLEĞİYLE BÜTÜN TAKIMLARIMIZA BAŞARILAR DİLERİZ

Start a Conversation

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir