Kaleci ve FairPlay Puanlarının Belirlenmesi Neye göre yapılır ?

Oyuncu / Takım İstatistiklerinde, puan tablolarında ve bazı yayınlarımızda sıkça karşılaşacağınız bir takım puanlamaların neye göre hesaplandığını kısaca anlatmak istedik.

TAKIM FAIRPLAY TABLOSU

Takım Fair Play Puanı, genel ve grup sıralamasında puandan sonra baktığımız 2. Faktördür. Yani siz istersen +100 averaja sahip olun, gördüğünüz kart sayınız fazlaysa sıralamada birden bir kaç basamak geriye düşebilirsiniz. Her takım, turnuvaya 100 FairPlay Puanı ile başlar ve gördüğü kartlara, ihraç olan oyuncusuna göre puanı aşağı doğru iner. 

Her Sarı Kart – 1 Puan , Her Kırmızı Kart -3 puan, Her İHRAÇ olan oyuncusu için hepsinin yanında -20 puan düşülür.

FairPlay Puanı = 100 – S.Kart – ( 3 x K.Kart )

OYUNCU FAIRPLAY PUANI

Bu sene uygulamaya başladığımızı Oyuncu Fairplay Puanı da takımlar puanına benziyor, ama Gol Krallığı-Asist Krallığı gibi listeler için sıralamada bir etkisi yok, ama sezon sonu verilecek olan ödüllerde etkili olacak. Komite olarak değerlendirme yaparken , oyuncu fairplay puanı 50 Puanın altında olan oyuncular ödül alamama gibi bir riskle karşı karşıya kalabilir ki buna Gol Krallığı için verilecek ödül de dahil. Örneğin Kırmızı kart gören bir oyuncu isterse 5 gol atsın maçın adamı olarak değerlendirmeye alınamayacak.

Her oyuncu, turnuvaya 100 FairPlay Puanı ile başlar ve gördüğü kartlara göre puanı aşağı doğru iner.

Her Sarı Kart – 2 Puan , Her Kırmızı Kart -3 puan düşülür. Ayrıca Turnuva Disiplin Kurulu (T.D.K.) tarafından verilen disiplin cezaları için, verilen cezaya göre FairPlay Puanı düşer.

FairPlay Puanı = 100 – ( 2 x S.Kart ) – ( 3 x K.Kart )

KALECİ PUANI

Geçen sene pilot uygulama olarak denediğimiz Kaleci Puanı uygulamasını, bu sene biraz daha geliştirdik. Sezon sonu verdiğimiz En İyi Kaleci Ödülü için de değerlendirmesini yapabileceğimiz bir liste haline getirdik. Kaleci Puanı belirlenmesinde, oyuncunun Oynadığı Maçlar, Yediği Goller, Takımın Galibiyeti, takım Mağlubiyeti gibi faktörler etkili. Formüle dökecek olursak ;

Kaleci Puanı = ( Oynanan Maç x 10 ) + ( Galibiyet x 3 ) – ( YG x 2 ) – ( Mağlubiyet x 2 )

İlk 7 de oynadığı Her maç için +10 puan

Her Galibiyet için +3 puan

Her Mağlubiyet için -2 puan

Her Yediği Gol için -2 puan

 

OYUNCU ve TAKIM İSTATİSTİKLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Start a Conversation

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir